Duydum ki

110 Milyon Yıllık Zırhlı Dinozor..

NGM JUNE 2017 – TURNED TO STONE – NODOSAUR – PROMOTIONAL IMAGES PERMITTED USE: This image may be downloaded or is otherwise provided at no charge for one-time use for coverage or promotion of National Geographic magazine dated JUNE 2017 and exclusively in conjunction thereof. No copying, distribution or archiving permitted. Sub-licensing, sale or resale is prohibited. REQUIRED CREDIT AND CAPTION: All image uses must bear the copyright notice and be properly credited to the relevant photographer, as provided, and must be accompanied by a caption, which makes reference to NGM. Any uses in which the image appears without proper copyright notice, photographer credit and a caption referencing NGM are subject to paid licensing. BROADCAST USAGE REQUIREMENTS 1. Include mandatory photo credit with each image © [Photographer or Illustrator]/ National Geographic **Please see additional credit and caption info below for photos and illustrations. 2. Please credit all video footage “COURTESY: ROYAL TYRRELL MUSEUM”3. Show the JUNE 2017 cover of National Geographic somewhere in the segment (credit: National Geographic) 4. Mention that the story "Turned to Stone" is in "the June issue of National Geographic magazine” (Available online at nationalgeographic.com or natgeo.com/nodosaur) DIGITAL USAGE REQUIREMENTS (You may select up to 2 images max for digital use): 1. Include mandatory photo credit with each image © [Photographer or Illustrator]/ National Geographic **Please see additional credit and caption info below for photos and illustrations. 2. Show the JUNE 2017 cover of National Geographic somewhere in the post (credit: National Geographic) unless using only one image 3. Provide a prominent link to www.natgeo.com/nodosaur at the top of your piece, ahead of the photos 4. Mention that the images are from "the June issue of National Geographic magazine” Images and video can be found here: https://foxgroup.box.com/s/zsrm06vwk8g4ghmrkv5ioxjvmz8ibr74

Dinozor fosilleri birçok formda bulunur, ancak bunların bir çoğu eksik iskelettir. Uzun süredir kayıp olan bu canavarların büyük bölümleri dağılmış veya aksi zamanla kaybolmuştur..110 milyon yıllık nodosaur olan zırhalı bir otobur cildinin yarısı ve zırhı ile birlikte bulundu.

Bu şimdiye kadar bulunmuş ve en iyi korunmuş dinozorlardan biridir. Alberta, Kanada’daki bir madenden çıkaran araştırmacılar, bu sürenin sonunda zırh kaplamanın hala çok güçlü olduğunu görmekten şaşkına döndüler ki, yanlışlıkla vuran ağır ekipman operatörü önemli bir hasara neden olamadı.

 

Bunun benzeri bulunmayan bir keşif olduğunu söylemek, çok az yalınlık olurdu. Şimdi, Alberta’daki Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi’nde sergilenenler, gerçek bir fosilden ziyade bir heykele benziyor. Artık herhangi bir renkte olmamasına rağmen, mineralize cildinde sıkışmış kimyasallar bir zamanlar kırmızımsı renkte olabileceğini düşündürüyor.