Sağlık Ve Tıp Videolar

Banyoda ASLA YAPMAMANIZ GEREKEN 10 Şey!

Bugünkü videomuzda banyoda yapılan ve sağlığımızı yakından ilgilendiren 10 yanlışı sizler için derledik.

Diş fırçanızı kaç günde bir temizliyor sunuz? Bahsettiğimiz temizlik, dişlerimizi fırçaladıktan sonra fırçayı suya tutmak ve yerine kaldırmak değil tabii ki.. Bu, onun üzerinde zamanla biriken bakterileri temizlemeye yetmez. Haftada en az bir kere sıradaki önerilerden birini kullarak diş fırçalarınızı temizleyebilirsiniz: İlk seçenek biraz şu kaynatmak ve diş fırçanızı bu şu ile bardağa alarak 10 dakika bekletmek. İkinci ve benim tercih ettiğim seçenekse alkol içeren bir ağız suyundan bir miktar bardağa almak ve diş fırçasını yarım saat burda bekletmek. Üçüncü seçenekse gene bir bardakta sodyum bıkarbonat ile elma şirkesini karıştırarak fırçayı içerisinde yarım saat kadar bekletmek. Ağız sağlığınız için bu işlemi haftada en az bir kez yapmanız gerektiğini unutmayın. Tüm bunları yapsanız da 2-3 ayda bir diş fırçanızı yenisiyle değiştirmeniz gerekir.

Sifonu, klozetin kapağı açıkken çekenler, dikkat! Şu siz farketmesenizde etrafa sıçrıyor olabilir. Yakında bulunan tuvalet kağıdı, banyo halisi gibi eşyalar bu durumdan etkilenecektir. Normalde klozet kapağı kapalıyken sifonun çekilmesi önerilir. Küçük bir banyoda, dış fırçaları gibi malzemeler de tuvalete yakın bir yerde olabilir. O yüzden bu konuya dikkat etmek sağlık açısından oldukça önemli.

Eğer siz de benim gibi tam dustan çıktıktan sonra deodorant uygulayanlardansanız maalesef yanlış yapıyoruz. Koltuk altı deodorantları için en iyi uygulama vakti uyku öncesi olarak öneriliyor. Bu şekilde gece boyu sürülen bölgede kalıyor ve teri nötralize etmek için yeterli vakte sahip oluyor. Uyandığınızda tekrar uygulamanıza gerek kalmıyor ve gece kullandığınız deodorant gün boyu etkili bir sekilde ter kokusu ile mücadele ediyor. Eğer sabahları düş aldıktan sonra uygulamayı tercih ediyorsanız, o halde banyodan çıktıktan sonra 15- 20 dakika kadar beklemeniz ve koltuk altınızı iyice kurulamanız gerekiyor.

Gelelim çoğumuzun banyosunda bulunan ama aslında orda olmaması gereken malzemelere.. Havlular banyoda saklanmamalıdır. Duş alınan yerde her zaman nem ve yüksek sıcaklık oluşur. Bu nedenle zamanla hiç kullanmadığınız havlunuzda dahi bakteri birikimi gözlemlenebilir. Aynı şekilde yüksek ısı ve nem nedeniyle banyonuzda bulundurmamanız gereken diğer ürünlerse makyaj malzemeleri ve kremlerdir. Banyoda oluşan buhar zamanla bu malzemelerin içeriğini etkileyecek ve fayda yerine zarar getirmesine yol açacaktır. Parfümler ve tıraş bıçakları da nemli, sıcak ortamlarda, hijyeniniz açısından saklanmamalıdır.

Tıraş bıçaklarını tekrar tekrar kullananlardansanız sıradaki bilgi sızın için: Bir kaç kez kullanılan tıraş bıçağı artık bakteri taşımaya başlar ve cildinize zarar verir. Bıçağının körelmesini beklemeden yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Özellikle nemi tam alınmadan saklanan bu bıçaklar cilt sağlığınız için ciddi tehlikeler oluşturur. Banyo lifleri gibi onların da tam olarak kuruması gerekir. Nemli ortamda bakteriler daha hızlı ürerler. Liflerinizi düş sonrası güneşli bir ortamda kurumaya bırakabilirsiniz.

Saçları her gün yıkamak da banyoda yapılmaması gerekenler arasında. Özellikle kuru saçlarınız ve saç deriniz varsa bu size hiç iyi gelmez. Yağlı sac sahipleri ise her gün yıkanan saçı aslında daha kısa sürede ve daha çabuk yağlanmaya itmektedir. Saç derinizin pul pul olmasını ve saç uçlarınızın cansızlaşmasını istemiyorsanız saçlarınızı her gün yıkamamalısınız.

Vücuttaki veya yüzdeki kılları, düş öncesi veya düş esnasında tıraş etmek de yapılan hatalardan biridir. Bu işlemi banyo yaparken gerçekleştirmek isteyenler vücuda şu değdikten sonra en 10 dakika geçmesini beklemeli ve sabunu duruladıktan sonra tıraş olmalıdır. Vücudunuzda sabun artıkları varken jileti kullanmak, cildinizin daha kolay tahriş olasına ve zarar görmesine neden olur.

Sıradaki öneri de telefonu olmadan tuvalete giremeyenlere gelsin. İşin hijyenik boyutundan bahsetmeyeceğiz, ama telefonu tuvalete düşüren çok fazla insan bulunmaktadır, onlardan biri de benim.. Başıma gelmez demeyin çünkü ufak bir dalgınlık yüzünden telefonunuza veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Böyle birşeyle karşılaşırsanız, sudan çıkardığınız telefonu sakin ha sıcak üfleyen kurutma makinasına tutmayın. Bu telefonunuzun bir daha kesin olarak çalışmamasına neden olur. Onun yerine neminin yavaş yavaş kaybolması için bir miktar pirincin içerisine koyun ve bir kaç gün bekleyin. Ben de işe yaramıştı ve neyseki tuvalet temizdi..

Kulak çubuğu dense de aslında gerçek amacı kulağı temizlemek değil. Zamanla evlerimize giren bu ürünü pek çok kişi kulağın içini temizlemek için kullanıyor. Aslında bu hareket kulak sağlığınızı tahmin ettiğinizden daha kötü bir şekilde etkileyebilir. Aslında kulak sıvısı temizlenmiş olmuyor, içeriye doğru itiliyor. Bu da zamanla burda biriken ve dışarıya çıkamayan maddenin duyma işlemini etkilemesine dahi yol açıyor..