Sağlık Ve Tıp

Beyaz Ve Parlak Dişler İçin..

Beyaz kil tuz ile karıştırılıp dişler bu karışımla bir süre diş etlerini tahriş etmeden yumuşak bir şekilde fırçalanır.

Macunu Kaçırmayın:

Ağız ve diş sağlığı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, aşırı diş macunun diş etlerini erittiğini belirtiyorlar. Diş fırçalamanın belli bir tekiği vardır, bu kurallara uyulmaması durumunda diş etlerinin aşınması kaçınılmazdır. Dişlerinizi fırçalarken fırçanın fazla bastırılmaması gerekmektedir. Sağlıklı diş etlerinde sert fırça, kanayan diş etlerinde ise yumuşak fırça kullanılmalıdır.

 

Diş etine Masaj:

Fırçalama sırasında kan dolaşımına yardımcı olması için diş etinede masaj yapılması gerekmektedir.
Ağız bakımının yapılmaması durumunda vücuttaki mikrop dengesinin bozulduğu, diğer organların zarar gördüğü, kana karışan mikropların kalp, böbrek ve beyni olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Günde 3 kez yerine her yemekten sonra dişleri yukarıda tarif edildiği şekilde fırçalamak daha sağlıklı olacaktır.

İdeal diş fırçası ve macunu tercihi nasıl olmalıdır:

Diş fırçasının tipi ve kullanım şekli önemlidir. Diş fırçaları sık aralıklarla değiştirilmelidir. Yapılan araştırmalara göre yeni diş fırçaları 3 ay kullanılmış fırçalara göre %30 daha fazla bakteri plağı temizliği sağlar.

  •  Yanlış diş fırçası seçimi ve hatalı kullanım şekilleri sonucunda diş eti çekimleri görülebilir.
  • Diş fırçaları, dişlerin dil ve dudağa bakan yüzeylerindeki plağı ve gıda artıklarını ortadan kaldırır. Ama dişlerin ara yüzeylerinde yeterli temizlik sağlamazlar. Bunun için de ara-yüz fırçları kullanılmalıdır.
  • Dış etlerini bakterilere karşı koruyan diş macunu “triklosan” maddesi içermelidir. Diş plağı ve diş eti iltihapları belirli bakteriler tarafından oluşmaktadır. Triklosan bu bakterilerin oluşumunu önler.

  • Diş hekimleri için bu konuda önemli olan tek şey, diş macunun, diş minesimi güçlendiren florür ve kalsiyum içermesidir.
  • Florid, diş minelerinin güçlendirmekle birlikte, diş etlerini asit saldırılarına karşıda korur.
  • Enfeksiyon oluşmuş diş etinde şişme ve kanama görülür. Hassas dişler için hydroxlapalit ya da kalsiyum içeren macunlar tercih edilmelidir.
  • Bu macunlar sıcak, sıcak soğuk hassasiyetine ve tatlıya karşı hassasiyeti en aza indirmektedir.
  • Renk vericilerin sigara, çay, kahve, etkisini azaltmak için, özellikle sigara kullananlar için bu tür diş macunları haftada bir kez kullanılmalıdır.

Bunlar aşırı kullanımları halinde minede aşınmalara neden olabilirler.