Ekonomi

Bitcoin Terimleri Ve Anlamları

Bitcoin kuşkusuz kripto para piyasasının en çok yatırım alan üyesi. Peki pek çok kullanıcının yer aldığı bu dünyayı daha sağlıklı takip edebilmeniz için bilmeniz gereken terimlere hakim misiniz? İşte Bitcoin ile hayatımıza giren terimler ve anlamları…

3 Ocak 2009 tarihinde Bitcoin blok zincir ağının ilk bloğu olan blok #0 çıkartıldı ve kripto paralar bu adım ile hayatımıza girdi. Bitcoin kendi terimlerinin de oluştulmasına neden oldu. İşte Bitcoin ile hayatımıza giren terimler ve anlamları…

HODL NE DEMEK?

Hodl terimi ilginç bir yazım yanlışı ile doğdu. İngilizce de “tutmak” anlamına gelen “holding” kelimesi, bir kullanıcı tarafından yanlış yazılınca bu kelime orjinali yerine kullanılmaya başlandı. 2013’te bir kullanıcı forumda yayınladığı mesajında elindeki Bitcoin’leri satmayacağını belirtmek için “I am holding” yerine “I am hodling” yazınca bu hodl’un hayatımıza girmesi ile sonuçlandı.

ICO NE DEMEK?

ICO bir kripto para (coin) için fon toplanmak amacıyla yapılan halka arz sistemine verilen addır.

FOMO NE DEMEK?

FOMO yani uzun haliyle Fear of Missing Out “Fırsatı kaçırma korkusu” anlamına geliyor. Bu tabir hızla yükselişe geçen coin’lere fırsatı kaçırmamak için bu fiyattan giren yatırımcılar için kullanılıyor.

PUMP VE DUMP NEDİR?

Pump coin fiyatlarındaki hızlı yükselişe, Dump ise hızlı düşüşe verilen addır.

WHALE NE DEMEK?

Whale yani baline kripto para dünyasında bir para biriminin yükselmesinde veya düşmesinde etkisi olan büyük oyunculara verilen addır.

DYOR NEDİR?

Bir coin hakkında araştırma yapmaya kripto para dünyasında Dyor denri.

TO THE MOON NE DEMEK?

Bir anda hızlı bir yükseliş performansı gösteren kripto para birimleri için kullanıcılır. İngiliz<ce Ay’a çıktı anlamına gelir.

 

Hp

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın