Teknoloji

Çin’in en iyi Go oyuncusu, 19 yaşındaki Ke Jie İlk Kez Yenildi !

JIAXING, CHINA - MAY 23: Chinese Go player Ke Jie (L) reacts during the first match against Google's artificial intelligence programme AlphaGo on day one of Future of Go Summit in Wuzhen on May 23, 2017 in Jiangxi, Zhejiang Province of China. Google's artificial intelligence programme AlphaGo faces with word top Go player during the Future of Go Summit from May 23 to 27 in Wuzhen. (Photo by VCG/VCG via Getty Images)

Çin’in en iyi Go oyuncusu, 19 yaşındaki Ke Jie, sadece yapay zeka bir oyuncuya kaybetti, AI yeni bir dönemin habercisi oldu.

Ocak ayında Google’ın DeepMind laboratuvar tarafından inşa edilen bu yıl, AlphaGo  zaten dünyanın en iyi oyuncularının, karşısında 60 maçı kazanmıştı. Böylece, birçok maçtan önce  insanların kazanması için küçük bir şans vermişti. Geçen yıl Mart ayında Kore grandmaster Lee Sedolu yendi hatırlayabilirsiniz. Şimdi de Çinli büyük usta Ke Jei yendi.

Lee Sedol 4-1 zamanda yapay zeka alanında bir dönüm noktası olarak adlandırılıyor. Permütasyon hesaplanamaz sayısı olan eşsiz, eski bir oyundur. Bu nedenle, çoğunlukla yetenek ve sezgilere dayanır.

Bu son maç AlphaGo zamanla nasıl ilerlediğini  gösterdi.  Oyunun altı saat sürmesi bekleyen vardı oysa AlphaGo sadece üç buçuk saat içinde yönetimi kontrolü altına aldı Ke Jie bir saat den daha az zaman sonra yenilgiyi kabul etti.

Maçtan sonra  “AlphaGo tamamen farklı bir oyuncu,” . “Bu Go Oyuncularının Tanrısı gibi.” dedi.