Galeriler

Dünyanın En Garip İşleri

Mezun olmak üzere olan pek çok insan, ileride ne yapacağını planlar. Böyle anlarda akla her zaman doktorluk, avukatlık, öğretmenlik gibi standart meslekler gelse de aslında dünya üzerinde bir çok garip meslek var. Bazıları hem çok garip hem de çok kazançlı.

İşte dünyanın dört bir yanından en garip meslekler..

Profesyonel uykucu

Uyuyarak para kazandığınızı düşünebiliyor musunuz? Evet siz de pijamalarını giyerek ve biraz kestirerek para kazanabilirsiniz. Şüphesiz dünyanın en ilginç mesleklerinden birini icra eden profesyonel uykucular para kazanmak için uyurlar özellikle de uykuyla ilgili araştırma projelerinde. Bu sayede doktorların ve bilim insanlarının uyku bozuklukları ile ilgili problemleri anlamalarına yardımcı olurlar.

Tuvalet kağıdı koklayıcısı

Tuvalet kağıdı üreticileri ürünlerinin kullanım öncesi, kullanım esnasında ve kullanımdan sonra kokusuz olması ister. Tuvalet kağıtlarının kokusuz olup olmadığını anlamanın en iyi yolu nedir? Tabii ki tuvalet kağıdı koklayıcılarıyla çalışmak. Bu kişiler sayesinde üreticiler ürünlerinin olağandışı veya fark edilir derecede kokup kokmadığını öğrenirler.

Profesyonel ıslıkçı

İster inanın ister inanmayın ama ıslık çalarak para kazanabilirsiniz. 58 yaşındaki ıslık sanatçısı Henry Brady’e göre ıslık çalanlar da tıpkı müzisyenler veya aktörler gibi birer sanatçı. Henry bu ilginç mesleği sayesinde insanların kalbine dokunabildiğini söylüyor. Profesyonel ıslıkçı olmak için sadece yeteneğinizin olması gerekmiyor aynı zamanda kendi reklamınızı da yapmanız gerekiyor.

 Yüz hissedicisi

Yüz hissedicisi yüz bakım kozmetikleri kullanan insanların yüzlerine dokunarak yüzdeki değişimi analiz eder. Genellikle kozmetik firmaları ürünlerini piyasaya sürmeden önce bunu bir kobay üzerinde denediklerinde yüz hissedicileri devreye girer.

Profesyonel nedime

Düğününüzde size yardımcı olacak, nedimelik yapacak arkadaşlarınız yok mu? Veya daha gösterişli ve kalabalık bir düğün mü tercih ediyorsunuz? O zaman sadece bir telefon yardımıyla profesyonel nedime ekibini düğününüze davet edebilirsiniz.

 Profesyonel sarılıcı

İlk kez Asya’da ortaya çıkan bu meslek, tüm dünyaya yayılmış durumda. Profesyonel sarılıcılar ihtiyacınız olduğunda bizzat gelip size sarılarak rahatlamanızı sağlıyor. ABD’de bu mesleğin seansına 40-50 dolar alan profesyonel sarılıcılar işlerini gerçekten çok ciddiye alarak ve severek yapıyor.

 Seksörlük (Ayda 12 bin TL kazanıyorlar)

Dünyada yalnızca 200 kişinin çalıştığı seksörlük, kuluçkadan çıkan saatlik civcivlerin cinsiyetlerini belirleyenlere deniyor. Güney Kore’de yaygın olan bu meslek Türkiye’de ayda 12 bin TL gibi bir ücret kazandırıyor. Ancak bunu yapan kişi sayısı 17-18’i geçmiyor.

Profesyonel yas tutuculuk

Avrupa’da gerçek bir meslek. Profesyonel yas tutucular isimlerinden de anlaşıldığı üzere özellikle cenaze zamanı gidip ağlarlar ve yas tutarlar. Özellikle İngiltere’de Rent a Car (Araba kiralama) sektörü gibi Rent a Mourner (Yas Tutucu Kirala) diye bir sektör mevcut.

Boğa spermi toplayıcı 

Altın değerindeki boğa tohumlarını toplamak rahatsız edici bir fikir olarak görünse de, aslında oldukça karlı. Bir mekanizma yardımıyla yürütülen bu işe sahip insanlar binlerce dolar kazanıyor.

Profesyonel idrar üreticileri (Bir geyik idrarından 300 bin dolar kazanıyorlar)

Geyiklerden idrar toplamanın oldukça karlı bir iş olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle çiftçilik mesleğiyle uğraşanların tercih ettiği bu işin oldukça basit olduğu söyleniyor. Öte yandan yalnızca bir geyiğin idrarından 300 bin dolar kazanmak mümkün.

Profesyonel deodorant koku testçileri

Toplu taşıma araçlarında maruz kaldığınız kötü kokular sizi rahatsız etse de gerçekte bu mesleği yapanlar var. Deodorant firmalarının ürünü test etmek için işe aldığı kişiler, ürünü sıktıktan sonra başka insanları kokluyor. Gerçekten garip bir meslek.

İtici (Oshiya)

Size gülünç gelsede. Lakin Oshiya profesyonel bir meslek. Özellikle Japonya ve Çin gibi nüfusun yoğun olduğu kentlerde trenlerin maksimum kapasiteyle seyahat etmesi için görev alan ve trene binmeye çalışanları arkadan itenlere Oshiya deniyor. Bu mesleği genelde en gelir elde etmek isteyen öğrenciler tercih ediyor.