Duydum ki

Dünyanın Farklı Ülkelerinden Gelinler

Evlenmek, her insanın hayatında önemli bir olaydır. Bu vesileyle doğru kıyafeti hazırlamaya çok fazla önem verilmektedir. Birçok ülkede gelin ve damat, dini inançlarını ve yerel geleneklerini yansıtan ulusal kostümler giyiyor.

Hikayeleri ve geleneklerin neler olduğunu görmek için okumaya devam edin.

 

Bulgaristan

Sri Lanka

Sri Lanka’da, gelinin kıyafeti Doğu ve Batı geleneklerini birleştiriyor. Kızlar bol nakışlı ipek saris ve perdeler giyerler. Takılarda tek sayılı taşlar bulunmalıdır çünkü tek sayılar hayırlı sayılır.

Endonezya

Her Endonezya adasının gelinlikler için kendi gelenekleri vardır. Yerel kızlar çoğunlukla ağır nakışlarla parlak renkli kıyafetler giyerler.

Pakistan

Pakistanlı kızlar, kırmızı, pembe veya mor gelinlik seçerler. Hem gelin hem de damat geleneksel olarak boncuklar ve pamuklu kurdelelerden yapılan çelenklerle taçlandırılır.

Hindistan

Hintli gelinler, çoğunlukla kırmızı renkte geleneksel bir lehenga choli kıyafeti seçerler ve Solah Shringar’a (gelin güzellik ritüeli) göre 16 aksesuar ve mücevher ekler.

Nubia

Nubia’da gelinler başörtüsü takıyor, yüzlerini sırf perdelerin arkasına gizliyor ve saçlarını örtmek için ek beyaz perdeler kullanıyorlar.

Eritre

Geleneksel bir Eritreli düğün kıyafeti koyu kadife bir taç ve altın nakış ile mor bir elbise içerir. Gelinin kıyafeti damadın kıyafetini övüyor.

Tuva Cumhuriyeti, Rusya

Tuva’da ulusal kostüm, yöre halkının göçebe yaşam biçimini yansıtıyor. Tören giysileri binicilik için rahattır ve hafif renk kumaşlardan yapılmıştır, ancak zengin bir şekilde dekore edilmiştir.

Tibet

Düğün günü arifesinde Tibet’te damat gelinine bir gelinlik ve aksesuarlar getiriyor. Kıyafet, bir başörtüsü, saç süslemesi için gümüş sikkeler ve küçük bir metal Buda muska içerebilir.

Filistin

Filistin’de resmi bir düğün töreni için gelin muhteşem bir beyaz elbise giyiyor.

Peru

Ürdün

Batılı moda, modern gelinlerin altın veya gümüş takılarla beyaz elbiseler giydiği Ürdün’e sızdı. Genellikle gelinin başı yeşil kumaşla kaplıdır. Renk büyüme, uyum ve güvenlik simgeler.

Mali

Mali’de, gelinin kıyafetine bir ‘kaftan’ denir ve damatın giydiği gevşek bir pullu giysi olan dashiki ile aynı renktedir. Çiftler sık ​​sık beyaz seçerler, ancak bazen gitar rengi lavanta veya menekşe tonlarıdır.

Kore

   Koreli gelinler binlerce yıldır ‘Hanbok’ (Güney Kore) veya ‘Joseon-ot’ (Kuzey Kore) olarak bilinen geleneksel bir kostüm giyiyor. Uzun kollu bir bluz ile pamuktan veya ipekten yapılmış yüksek belden  bir etekten oluşur.

Japonya

Japon gelinler beyaz kimono giyerler ve ‘tsunokakushi’ adlı özel bir ipek kıyafeti giyerler. Amacı, gelinin kıskançlık boynuzlarını örtmek. Bu onların egosu ve bencilliğidir ve nazik, itaatkar bir eş olmak için onun kararlılığını sembolize eder.

Nijerya

Nijeryalı gelinler, çoğunlukla Hint kumaşlarından yapılmış parlak dantelli bluzları ve desenli kaftanlarıyla dikkat çekiyorlar. Mercan boncukları ve ayrıntılı bir şapka görünümü tamamlıyor.

Çeçenistan

Çeçenistan da, gelinin beyaz elbisesi bir broş ve bir kemerle süslenmiştir. Elbisenin tüm vücudu gizlemesi gerekir, tevazuyu vurgulanarak. Gelin başı beyaz bir eşarp ile kaplıdır.

Irak

Irak’ta gelinler geleneksel olarak en fazla kostüm değişikliği rekorunu kırmaya çalışıyorlar. Kutlama boyunca farklı renkteki 7 elbiseyi giymeyi başabilirler. Kırmızı, aşkı ve romantizi sembolize eder.

İtalya

İtalyan gelinler yeşilin iyi şans ve bolluk getirdiğine inanıyorlar, bu nedenle beyaz hala en popüler renk olmasına rağmen genellikle yeşil elbiseler ve yeşil aksesuarlar giyiyorlar.