Seyahat

En Güzel Avrupa Köyleri

Avrupanın ziyarete değer en güzel köylerini inceleyeceğiz.. İşi gücü  bırakıp, gidip ve asla geri dönmeyi düşünmeyeceğiniz yerler aklınızı karıştırabilir.

Bled, Slovenya
Avusturya sınırı yakınlarındaki Kuzey Slovenya’da  Her anlamda mükemmel bir fotoğraf. Ön planda, 17. yüzyıldan kalma Barok bir kilise, bir uzak ada, başıboş buzul bir göl ortasında otururken Julian Alpleri arka planda hakim. Masalsı bir şey bu. Şelaleler tüm alanın içinde, kale ve uzak mağaralar, canlı ve karakter dolu bir manzara oluşturuyor.

ipucu:  Tito’nun çay Bahçesi,  göl üzerinde ki mükemmel görüşe sahip en harika yer..

Zermatt, İsviçre

İtalyan sınırının yakınındaki bu küçük İsviçre köyü, yemyeşil bir çevreye ve herhangi bir stereotipik Alp klişe uyacak şekilde ahşap dağ evlerine sahip. Taşıtıların , küçük sokaklarına girmesi yasaktır ve yalnızca bir dağ evi ile diğeri arasında sessiz elektrikli arabalar görülebilir..

İpucu: Çok Para götürün , ihtiyacınız olacak 🙂

 

Reine, Norveç

Lofoten adalar üzerinde yer alan Kuzey Kutup Dairesi, ada zinciri çevreleyen muhteşem Dağları ile bu eski Viking köyü masallardan çıkmış kadar büyüleyici. Reine köyünü ancak şöyle anlatabilirim..Okyanus kenarındaki kara parçaları üzerinde pastel renkli kırmızı balıkçı evleri, bu kara parçalarını birbirine köprü ile bağlayan kuzey yolları, köyün sırtını dayadığı devasa bir dağ ve dağın arkasında sıralanmış sıradağlar. Yeşil, mavi doğa renkleri ve o kırmızı pastel renkli balıkçı evleri ile sıradışı bir uyum içerisinde. Sessizlik, huzur ve oksijen. Tek hissedeceğiniz bunlar. Burada günlerce kalabilirsiniz.

İpucu : Sıkı giyinin üşümeyin

 

Procida, İtalya

Ischia Adası civarında bulunan Amalfi Sahili’nin ve Capri’nin gölgesinde kaldığı için Türklerin pek gözdesi değil. Fakat yemyeşil doğası, termal havuzları ve güzel plajlarıyla gerçekten çok güzel bir tatil için ideal. Gitmek için Napoli’ye uçuyorsunuz ve Beverello Limanı’ndan feribotla 45 dakikada adaya geçiyorsunuz. Altı farklı bölgeden oluşan adada Ischia Ponte tarafında kalmanızı öneririm.

İpucu : Adayı dolaşmak için Motorsiklet kiralayın.

 

Oia, Yunanistan

Santorini Adası volkanik bir yeryüzü şekli. MÖ. 1500’lü yıllarda Minos Volkanı Patlaması sırasında Santorini Adası’nın bir kısmı denize çöktü ve kaldera adı verilen volkanik yer şekli oluştu.

inanılmaz günbatımı görüntülerini ve pitoresk sahneyi sunuyor. Yemyeşil mimarisi ve Ege Denizi üzerindeki çarpıcı konumu, bunu bir rüya gibi yapıyor.

İpucu: Santorini Adası’nda en büyük sorun su temini. Santorini Adası’na özgü şarapları da tatmanızı öneririm.

 

Hallstatt, Avusturya

Eğer bir gün yolunuz Hallstatt Kasabasına düşerse ki bence mutlaka düşsün çok sayıda Asyalı turist ile karşılaşacağınızı şimdiden söyleyeyim. Evet, Asyalı turist zaten her yerde ama bu kadar küçük bir kasabada turistlerin %70’ini Asyalı turistler oluşturuyor. Bunun sebebi ise Çin’in Huizhou şehrinde 960 milyon dolara Hallstatt Kasabasının replikasının yapılması. Çinliler kopyalama konusunda sınırları zorlamış ve resmen bir kasabayı kopyalamışlar. Şaşırmamak mümkün değil…

İpucu : Yürüyüş yapmak için en uygun yer bu yüzden  botlarınızı geteribelirsiniz..