Duydum ki

Evinizi Zehirli Havadan Uzak Tutun !

Hava kirliliğinin Alzheimer ve diğer dejeneratif hastalıklara neden olabileceğini biliyor muydunuz ?

Maalesef, bu nefes aldığımız hava gün geçtikçe daha da zehirleşiyor. Zararlı havaya sürekli maruz kalmak sağlığımız için kötüdür, fakat evinizdeki toksik havaya karşı kendinizi ve ailenizi korumak için alabileceğiniz, birkaç basit önlem var.

Birkaç basit adım ile çevre dostu ev ürünleri kullanarak yaşanacak gerçekten daha sağlıklı ve daha güvenli bir yer ev yapabilirsiniz. Çevre dostu ev tasarım fikirleri, hava kalitesi ve sağlıklı bir gezegen için karbon ayak izini azaltırken yaşam kalitenizi artırmak için deneyebilirsiniz:

 

Ahşap mobilya

Mobilya için ahşap gibi doğal malzemeler kullanılarak daha dayanıklı ve daha güvenli seçenek.Plastik gibi yapay malzemelerle daha iyi.

Enerji Verimli Aydınlatma

Büyük miktarda ısı ve karbon dioksit üreten akkor lamba kullanmadan evde enerji tasarrufu sağlayan LED ışıklarına geçin. Kompakt floresan ampuller maliyet açısından öne çıkarken, hala zararlı toksin içerirler ve genellikle  vaat ettiği sürece dayanmazlar. LED aydınlatma fiyata düşmeye devam ediyor ve daha geleneksel aydınlatmanın ısı ve diğer tehlikeleri olmadan güvenilir aydınlatma sunuyor..
Enerji Tasarrufu Sağlayan Pencereler
Evinize  güneş ışığına izin verecek ve temiz havanın dolaşımını sağlayacak geniş açıklıklara sahip olacak şekilde enerji tasarruflu pencereler kullanarak parlak, çevre dostu bir iç mekan elde edin. Hava değişimine izin vermek için günde birkaç dakika bile iç hava kalitesinin iyileştirilmesine yardım etmek için harikalar yaratabilir. Tabii ki, çevre açısından yapı, materyallerden sağladıkları enerji tasarrufu kadar da önemlidir. Ahşap, vinil veya fiberglaslı pencereler en çevre dostu seçenekler arasındadır. Enerji tasarruflu pencere tasarımları söz konusu olduğunda, kanat pencereleri, çift asma pencereler, resim pencereleri ve tenteler arasından seçim yapabilirsiniz.

Dekoratif Bitkiler

Tabii ki, evinizde kelimenin tam anlamıyla yeşile ihtiyacınız olacak. Evinizi huzurlu zambaklar, bambu avuç içi, aloe vera, örümcek bitkiler, Dracaena, yılan bitkisi ve krizantem gibi sevimli küçük bitkilerle süsleyin. Bu bitkiler, benzen (kanser ve anemi için önde gelen bir neden), formaldehit (belirli kanser türlerine ve cildin, gözlerin, burunun ve boğazın tahrişine neden olur) ve ksilen gibi hava kirleticilerini kaldırabilir (baş ağrısı, baş dönmesi ve Nefes alma zorluğu). Fiziksel sağlık faydalarından başka, houseplants da bazı büyük psikolojik yararlar sağlayabilir. Bitkileri evinizde tutmak, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri bulunan bir dengeyi yaratmanıza yardımcı olur. Çalışmalar aynı zamanda çevredeki bitkilerin konsantrasyonu ve bellek tutma oranını yüzde 20’ye kadar çıkabileceğini gösteriyor.

Organik Yün Dolgulu Malzemeler

Yatak takımları, yastıklar, şilteler, halılar ve diğer mobilya malzemeleri için – organik yün dolması yapılmış malzemelerden yapılmış ürünleri düşünün. Bunlar, sizi ve ailenizi alerji ve astıma neden olabilecek toz akarlarına veya yatak akarlarına karşı koruyabilir. Ek olarak, yün ve diğer bazı malzemeler doğal olarak yanmazdır ve cilde ve havaya toksik olan kimyasal geciktiricilere ihtiyaç duymalarını önler. Alev geciktirici maddeler, ürünlerden daha fazla yangına dayanıklı kılan kimyasal katkıların bulunması önemli ve çoğunlukla yasal bir gerekliliktir, ancak son derece tehlikelidir. Yangını yavaşlatmakla birlikte, kullanılan bazı kimyasal maddeler, yangınlarda, ölümlerde önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan zehirli gaz tehlikesini artırıyor bile. Kimyasal maddeler, brom gibi, aslında yangınlar sırasında çıkan karbon monoksit ve hidrojen siyanür miktarlarını artırır. Bu nedenler, diğerlerinin yanı sıra, bilinmeyen ve potansiyel olarak bilinmeyen sonuçların eklenmesinin gerekmeksizin doğal olarak yangın geciktirici düzenlemelere ve gereksinimlere uyan materyalleri bulmak için daha da önemlidir.

Çevre Dostu Duvar Boyası

Duvar boyaları, sadece rengi değil, aynı zamanda boya içerisindeki kimyasalları ve malzemeleri de düşünün. Boyaları ve hatta halı yapımında genellikle kullanılan uçucu organik bileşikler veya VOC’ler, baş dönmesi, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi sağlık sorunlarına neden olur. Yeşil bir ev inşa etmek daima sağlıklı bir yaşam demektir. Yalnızca düşük VOC veya hiç VOC boya kullandığınızdan emin olun. Bitki yağı ve ev için sağlıklı ve güzel için iyi olan diğer özlerden yapılmış doğal boyalar seçin.