Teknoloji

Google, HTC’nin mobil bölümünü satın aldı!

Google HTC’nin mobil bölümünün resmen sahibi oldu. 1.1 milyar dolarlık anlaşma dün itibariyle tamamlandı.

Akıllı telefon pazarında uzun zamandır kan kaybı yaşayan HTC,bu alandaki kaybına karşın sanal gerçeklik konusunda yükselişe geçmiş durumda.Yazılım firması olmaktan öteye geçmek isteyen Google da HTC’nin mobil bölümünü geçtiğimiz aylarda satın alacağını duyurmuştu.

Google Pixel serisini üreten HTC ekibi transfer edildi

Nexus serisinin sonlandırılmasıyla birlikte Google kendi markası altında akıllı telefonlarüretmeye başladı. HTC mühendisleri tarafından tasarlanan Pixel serisi telefonlar, kayda değer bir başarı elde etmiş durumda.

Pixel serisini geliştiren başarılı ekibi bünyesine katmak isteyen arama motoru devi, geçtiğimiz aylarda Tayvan merkezli HTC ile masaya oturmuştu.

1.1 milyar dolarlık mobil bölüm

Varılan anlaşmaya göre HTC’nin mobil bölümütamamen Google bünyesine transfer edilecekti.

Ek olarak, HTC’nin mobil alanda sahip olduğufikri mülkiyet hakları ve patentler de ekip transferiyle birlikte satıldı.

Onaylar verildi, işlem tamamlandı

Milyar dolarlık satın alma işlemlerinde ülkelerinonayı mecburi tutuluyor. Tayvan hükumetinin de verdiği izinle birlikte satın alma işlemi önündekitüm engeller kaldırıldı.

Google’ın resmi blog’undan yapılan açıklamaylabirlikte de anlaşmanın tamamlandığı duyuruldu.

Bundan böyle HTC’nin mobil bölümü Google bünyesinde çalışacak.

En büyük ekip 

Birkaç yıl öncesine kadar sektörün en önemliüreticilerinden olan HTC, hatalı kararları nedeniyle sektördeki gücünü kaybetmişti.

Sektördeki gücünü kaybetse dahi firmanın sahip olduğu dev araştırma geliştirme ekibi, alanında Tayvan’ın en büyük ekipleri arasında yer alıyor.

Transfer edilen ekip, Google’ın Uzak Doğu’dakien büyük araştırma geliştirme ekibi olma özelliğine sahip.

HTC ölmedi VR’da yaşıyor

1997 yılından beri hayatımızda olan HTC, sadece akıllı telefon bölümünden ibaret bir firma değil. Firma, Steam ile gittiği işbirliği sonucunda sanal gerçeklik pazarında bir numaralı oyucu olmuştu

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik konularındaki çalışmalar ise tam gaz devam ediyor.

HTC’nin yeni odak noktaları arasında sadece sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik bulunmuyor. Firma bundan böyle nesnelerin interneti konusunda da ciddi çalışmalar yürütecek.