Sağlık Ve Tıp

Günde İki Kahve İçmek Karaciğer Kanserini Önleyebilir

İngiltere’de Southampton ve Edinburgh Üniversiteleri’nden bilim adamları, kahve tüketimi ile ana karaciğer kanserinin en yaygın biçimi olan hepatoselüler kanser (HCC) arasındaki bağlantıları keşfetmek için 2 milyondan fazla katılımcı içeren  bir meta-analizi gerçekleştirdiler.

Bu, kahve tüketiminin karaciğer sağlığına ilk kez bağlandığı anlamına gelmiyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2016 yılında  1000 çalışmayı gözden geçiren bir rapor yayınladı ve kahve tüketimine ilişkin kanının hem karaciğer hem de rahim kanseri riskini azalttığına karar verdi.

British Medical Journal’da yayınlanan bu yeni araştırma, kahve ile ilgili olarak HCC riskini ilk hesaplayan kişi oldu. Primer karaciğer kanseri dünyada altıncı olarak en sık tanısı konan kanserdir, ancak kötü prognozu nedeniyle kanser ölümünün ikinci en önde gelen nedenidir. HCC, kronik karaciğer hastalığının vakalarının yüzde 90’ını oluşturur ve çoğunlukla halihazırda siroz geçiren yaşlı insanlarda görülür. Kötü prognozu nedeniyle, hastaların sadece% 10-37’si potansiyel olarak iyileştirici tümör çıkarılması için uygundur.

Çalışma, günde yalnızca bir fincan kahve içmenin, HCC’yi geliştirme riskini yüzde 20 azaltabileceğini ortaya koydu. Yüksek kafein alımının potansiyel zararı daha ileri araştırmaya ihtiyaç duyduğundan, iki bardak şansı yüzde 35 oranında azaltabilir ve beş fincan riski yarısı bilebilir; fakat,  her gün beş fincan kahve içmemelerini önermezler.

Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Peter Hayes Basın Birliği’ne “Kahve miktarının siroza ve karaciğer kanserine doz bağımlı bir şekilde azaltıldığını gösterdik” dedi . “Kahve de birçok başka nedenden ölüm riskini azalttığı bildirildi. Yaptığımız araştırmalar, kahvelerin ılımlılıkla, harika bir doğal tıbbın olabileceğine dair kanıtlara ekliyor “dedi.

Çalışmaya göre karaciğer kanseri yükselişte ve aslında hızla artmakta ve 2030 yılına kadar yeni vakaların sayısı yüzde 50 artarak 1,2 milyona ulaşacak.