Lezzetler

Hızlı Yemek Yeme Sorunu…

Hızlı yemek yeme konusuna açıklık getiriyoruz.

Yemeğimi herkesten önce bitiriyorum. Bu kötü bir şey mi?

Hazımsızlıktan daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsin. Yapılan araştırmalar, hızlı yemenin kilo alımıyla doğrudan ilişkisi olduğunu gösteriyor. Birçok çalışma, hızlı yemek yemenin bel çevresi yağlanması ve yüksek kan şekeri de dâhil olmak üzere birçok probleme neden olan metabolik sendroma, kardiyovasküler hastalıklara ve diyabete yol açabileceğini belirtiyor.

Ama hamburger ve patates kızartmasıyla da beslenmiyorum.

Bu durumu değiştirmez. Aceleyle yediğin her gıda, hızlıca kana karışarak insülin seviyesini yükseltir ve doyduğunu vücuduna bildiren hormonların fonksiyonunu azaltır. Yemeği yavaş yemek, hem aldığın keyfi arttırır hem de bir sonraki öğüne kadar tatmin hissini korumanı sağlar.

Yavaşlamam için ne önerirsiniz?

Her lokmanı iyice yumuşayana kadar çiğne. Araştırmalara göre çok çiğnemek, sindirim esnasında ayda ekstra 1.000 kalori yakmanı sağlıyor! Aynı zamanda çatalı da dominant olmayan elinle tutmayı deneyebilirsin. Hatta ara sıra Uzak Doğuluların yemek çubuklarını kullanmayı dene: Yemeğini yeme süren otomatik olarak düşecek ve sosun fazlası tabağında kalacak.

Kaynak: Uzman Diyetisyen, Dr. Kathleen J. Melanson