Duydum ki

İnsanlık 77.000 Yıl Önce İleri Derecede Silah Üretti

Bu hafta yapılan çığır açan bir çalışma , insanların Kuzey Amerika’da 130,000 yıl önce, çoğu uzmanın öngördüğünden 100,000 yıl öncesinden gelmiş olabileceği sonucuna vardı. Bu gerçekten akıl almaz bir haber.

İnsanın, binlerce yıldır tahta ve çakmaktaşı, obsidien veya çörtten yapılmış mızraklar ve hançerler gibi silahlar kullandığı uzun zamandır bilinmektedir. Arkeologlar, 2010 yılına kadar “taş kırma taşı” adı verilen bir tekniğin, 20.000 yıl öncesine kadar kesiknleşmelerini sağlamak için düzeltilmiş taş aletlerin kenarlarını düzeltme tekniğini kullandıklarını düşünüyorlardı.

Bununla birlikte, çalışmalar 75.000 yıl önce Güney Afrika mağarasında basınçlı pullu aletler ortaya çıkaran önemli bir araştırma parçası olan bu tarihi hızla geride bıraktı . Şimdi, Belçika Liege Üniversitesi liderliğindeki bir takım 77.000 yıl öncesine ait bir başka Güney Afrika mağarasında gelişmiş silahlar bulduklarını açıkladı.

Taş silahlar –  “tehlikeli sivri” olarak oldukça hayret verici açıklanan raporda – Sibudu, yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta ki Hint Okyanusu’na bakan kıyısına arabayla mağara içinde 2013 ve 2014 yıllarında ortaya çıkarıldı. Keskin bir taş parçasından kaya parçalarını parçalamak için belirgin bir kemik uygulamasının kullanıldığını gösteren işaretleri açıkça göstermektedir.

Basınç düşüşünün burada kullanıldığını doğrulamak için ekip silahları deneysel olarak üretti ve şüphelerinin doğrulandığını tespit etti.

 

 

Keskin taşlardan bazılarının her iki tarafta da keskinleştiği tespit edildi. Sözde “iki yüzlü” taşlar görünüşte bir zamanlar doğal yapıştırıcı kullanarak uzun çubuklara tutturuldu ve avlar sırasında mızrak olarak kullanılıyordu.