Videolar

Kör Bir Çocuk Numarasıyla Dürüstlük Testi

12 yaşındaki kör bir çocuğun sana geldiğini ve beş doları kibarca bozdurmak istediğini düşünün. İçindeki iyi adam reddetmek istemiyor, bu yüzden çantanıza ve cüzdanınıza bakıp paraları dışarı çıkarıyorsunuz. Çocuk, beş doları bulacağını varsayıyor ve paranın beş dolar olmadığını ve bunun yerine 50 dolarlık bir para olduğunu görüyorsunuz.

Böyle bir durumda ne yapardınız?

Hepimiz dürüst davranacağımızı düşünmek isterim, o nazik ancak görme engelli çocuğa, inandığı gibi beş yerine 50 dolar verdiğini belirtmek isteriz. Ve bu videoda en azından kısmen oldu.

Söz konusu çocuk kör değildi ve bu Prank Nation tarafından filme alınan topluluk kanalı Prank City tarafından insanların böyle bir durumda nasıl tepki vereceğini görmek için yapılan sosyal bir deneydi. Videoda, üreticilerin başlangıçta açıkladığı gibi, fikir, insanların ne kadar dürüst olduğunu görmektir. Körmüş gibi davranan genç çocuk, rastgele yabancılarla dolaşıp beş doları değiştirmesini ister. Ancak, 50 dolar tutuyordur. Videodaki herkes parayı görüyor fakat şok edici bir şekilde, insanların yarısı 50 dolarla alıyor.

Videoda bazı dürüst ve terbiyeli ruhlar oğlana aslında 50 dolarlık bir para tuttuğunu gösteriyor ve bir İyi adam bile çocuğa bir şey almadan üç dolarlık bir değişiklik yapmasını teklif ediyor, ihtiyacı olmadığını söylüyor oda.

Belki de bu videoyu, dünyadaki iyi insanlar olduğuna dair mesajı yaymak için izlemeliyiz ve paylaşmalıyız, fakat hepimizin yaşamak istediğimiz iyi ve dürüst dünya için yapılması gereken çok iş var.