Duydum ki

Meksikada ki Dev Kristaller. Süpermenin Doğduğu Yer Olabilir :)

Meksika’nın Chihuahua kentindeki Naica’daki yüzeyin 300 metre altındaki Naica Madenine bağlı bir mağara. Ana oda şimdiye kadar bulunan en büyük doğal kristallerden bazıları olan dev selenit kristalleri (jips, CaSO4 · 2 H2O) ihtiva eder. Bugüne kadar bulunan mağaranın en büyük kristali, 12 m uzunluğunda, 4 m çapında ve 55 t ağırlığındadır. Mağara, hava sıcaklıklarının% 90 ila% 99 nemle 58 ° C’ye (136 ° F) ulaşmasıyla aşırı derecede sıcaktır. Bu faktörler nedeniyle mağara nispeten keşfedilmemiş durumda. Uygun koruma olmadan insanlar sadece bir 10 dakika dayanabilirler.

 

Naica Projesi olarak bilinen bir grup bilim adamı, bu mağaraları araştırmaya yoğun bir şekilde dahil olmuştur.

Naica eski bir fayın üzerinde yatıyor ve mağaranın altında bir yeraltı magma odası var. Magma yeraltı suyunu ısıtıyordu ve büyük miktarda jips içeren minerallerle doymuş hale geldi.

Mağaranın içi boş alan bu mineral zengin sıcak su ile doldurulmuş ve yaklaşık 500.000 yıl boyunca dolmuştur. Bu süre zarfında, suyun sıcaklığı 50 ° C’nin (122 ° F) üzerinde çok kararlı kaldı. Bu kristallerin oluşmasına ve büyük boyutlara ulaşmasına izin verdi.