Otomobil - Motor Teknoloji

MUSK “TESLA”SINI MARS’A YOLLUYOR

MUSK “2008” YAPIM TESLA ROADSTER ARACINI BU GECE MARS’A YOLLUYOR

SpaceX ve  Tesla’nın CEO’su Elon Musk, bugüne kadar en büyük projelerinden birini gerçekleştirecek ve başarabilirse uzaya araba taşıyacak. SpaceX’in tasarıladığı Falcon Heavy Jumbo Roketi, Musk’ın kasımda tanıttığı otomobili Tesla Roadster’ı uzaya taşımakta başarılı olursa, en güçlü roket unvanını da Musk’ın şirketi kazanmış olacak, tabi olası bir patlamanın da Musk’a ve şirketlerine nasıl bir zarar vereceği de merak konusu.

Plana göre “Falcon Heavy” adlı ve Mars’a yolculuk için geliştirilen üç roket entegre halde uzaya gönderilecek.  Daha sonra bu üç roket de yeniden kullanılmak üzere dikey olarak dünyaya indirilecek. Musk söz konusu projeyi bir ay önce duyurduğunda Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bir arabanın uzay boyunca yol aldığı ve milyonlarca yıl sonra bir uzaylı tarafından keşfedilebileceği fikrini seviyorum” demişti.

KALKIŞ GÜNCELLENDİ; 6 şUBAT’TA TÜRKİYE SAATİYLE 21:30’DA
Falcon Heavy Jumbo Roketi, bir spor otomobilden çok daha ağır yükleri taşımak üzere tasarlandı. 70 tonluk bir ağırlığı alçak yörüngeye yerleştirmenin maliyeti 90 milyon dolar kadar. Falcon Heavy, 6 Şubat’ta Apollo 11 görevinin kalkış yeri olan Kennedy Space Center’da bulunan 39A platformu üzerinden ilk kez kalkacak.Elon Musk, daha önceden duyurulan kalkış saatini güncelleyerek roketin Türkiye saati ile 21:30’da kalkacağını Twitter hesabından duyurdu.