Teknoloji

NASA’nın Yeni Oyuncağı Zamanı Geri Getirmeye Az Bir zaman Kaldı

Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini almak üzere yeni geliştirdiği James Webb Uzay Teleskobu için önemli bir adım daha atıldı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) eski Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini almak üzere geliştirdiği ve sahip olduğu gelişmiş kızılötesi merceklerle yıldızların eskideki  hallerini gözlemleyebilecek olan James Webb Uzay Teleskobu sona doğru yaklaştı.

Yıldızlardan yayılan ışıklar, ışık hızıyla ilerliyor. Bu yüzden yıldızlara bakarken aslında geçmişimize bakıyoruz.

Bu yüzden bilim dünyasında “zaman makinesi” olarak da adlandırılan teleskopun yapımı geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı.

Yer operasyonu ve teleskop arasındaki bağlantıyı başarı ile test eden NASA, proje için mutlu sona bir adım daha yaklaştı.

Yeni Teleskoplar yıldızların milyonlarca yıl önceki halini inceleyebiliyorlar.

8.8 milyar dolara mal olan teleskop James Webb Teleskobu sahip olduğu teknoloji sayesinde evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan Big Bang’den (Büyük Patlama) 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek.

‘Zaman makinesi’ olarak tanıtılacak teleskop Hubble ile gidilemeyen imkansız bölgelerin taranmasına olanak sağlayacak.

James Webb Teleskobu 2018’de Huble’ın yerini alacak. Huble’a oranla uzayı daha detaylı bir biçimde inceleyebilecek olan teleskop James Webb’in dünya dışı yaşamın keşfinde de etkili olması sabırsızlıkla bekleniyor.

Galaksimizde Dünyamıza benzeyen  200 milyar gezegen olduğuna dikkat çeken bilim insanları, yeterince bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olduklarını ve James Webb Teleskobu sayesinde söz konusu keşfin kısa bir süre zarfında gerçekleşebileceğini belirtiyor.

1990 senesinde Discovery uzay mekiği tarafından yörüngeye taşınan Hubble Uzay Teleskobu’na oranla 3 kat daha büyük merceklere sahip olan bu teleskop, Hubble’dan elde edilen verilerin de 100 kat fazlasını elde edecek.

Emekli edilmeye hazırlanılan Hubble’ın objektifine yansıyan en çarpıcı görsel güzellikte olan kareler…