Duydum ki

Ses Tonu

İnsanların akıllı olduğunuzu düşünmesini ister misiniz? Birisi sana “Göründüğünden çok daha akıllısın” diye söyledi mi?

Kuşkusuz, özellikle aklınızı ilk etapta sergileme şansınız olmadığında, daha az akıllı olarak algılanabiliyordu. Ve bu toplumsal bir rahatsızlık olabileceği gibi, kariyeriniz söz konusu olduğunda büyük bir aksilik olabilir.

Eğer bir iş görüşmesine katılıyorsanız ve görüşmecinin sahip olduğunuz ilk izlenim ‘çok zeki’ değilse, o işi alma şansınız nedir? Yeterince söylendi.

En Çok Önemli olan sizin sesiniz.

Ancak, birisinin sizi ilk bakışta akıllı görüp görmediğini belirleyen şey nedir? Sokakta birine soru sorarsanız, görünen ve konuşma becerilerini ana faktör olarak vurgulayacaktı. Fakat bilim aksini gösterir.

Bir çalışmada  1Psychological Science Dergisinde yayınlanan Chicago Üniversitesinden MBA öğrencileri, neden işe alınmaları gerektiği konusunda video çekildi. Potansiyel işverenlere ve profesyonel işe alımcılara üç seçenek sunuldu: videoyu izlemek, sesi dinlemek veya bir transkript okumak.

İşte çalışma sonucuna vardı:

“Bu değerlendiriciler, bir adayı okumaktan ziyade bir konuşma duyduğunda daha adil, düşünceli ve zeki olduklarını ve bunun sonucunda adayı daha olumlu bir izlenime sahip olduklarını ve adayı seçmekle daha fazla ilgilendiklerini belirttiler. Yazılmış sahalara ses ekleme, eğitilmiş aktörler veya eğitimsiz yetişkinler onları okudular, aynı sonuçları üretti. Ses tonularına görsel ipuçları ekleme, adayların değerlendirmelerini değiştirmedi. Birinin aklını iletmek için birinin sesinin tamamen kelimenin tam anlamıyla duyulması önemlidir. “

Özetlemek gerekirse, istihbarat üzerindeki ilk izlenimler söz konusu olduğunda bakmak önemli değildir; Senin sesin.

Bu bulgunun arkasındaki nedeni  2Insan evrimine; Seslerimiz, iletişim için özenle seçilmiş araçlar. Metinde konuşmacının zekası ve düşünceliği hakkında kritik bilgiler veren paralütik ipuçları kaybolmuştur.

İyi Bir İlk İzlenim Oluşturma 3 Tuş

Sesinizin iyi bir ilk izlenim yaratmada ne kadar önemli olduğunu bildiğinize göre, iyi bir ilk izlenim yaratmada anahtarlara bir göz atalım.

Daha düşük bir zift ve vokal kıvrım kullanın.

İnsanlar, sinirli veya çocuksu bir sesle yüksek tonda bir ses tonu oluştururlar. Bunun tersini yapmak istiyorsun; Ses yolunu kasıtlı olarak düşürür. Bu, güven ve olgunluk hem de projelendirir.

Ayrıca, cümlelerin sonunda yükselen bir ses kıvrımı olan ‘uptalk’ kullanımından kaçınmak istersiniz. Uptalk, yüksek tonlu bir tonla birleştiğinde, yalnızca insanların sizi sinir veya çocukça algısı güçlendirir. Ayrıca, çağrı kullanan insanlar daha az bilgili olarak algılanıyor; Gerçek içerik ne olursa olsun.

Bununla birlikte, çok fazla aşağı doğru ses kıvrımını veya ‘durgunluk’ kullanmaya dikkat edin. Bunun aşırı kullanımı kaba veya çatışmacı olarak rastlamanıza neden olabilir.

Dolgu Kelimelerinden Kaçının

Vahşi koltuk değnekleri olarak da adlandırılan dolgu kelimeleri, “ah”, “um”, “beğen”, “öyledir”, “bildiğiniz” ve diğer benzer ifadelerdir. Ve herkes dolgu sözcükleri kullanırken, bunları aşırı kullanmak güven ve yetkinlikten yoksun gibi görünmenizi sağlar.

Dolgu sözcüklerini kullanmaktan kaçınmak için, önce onları kullandığınızdan haberdar olmanız gerekir. İletişim uzmanı Lisa B. Marshall, 3 önermektedir  Insanlar kendilerini konuşmalara kattılar ve kayıtları iki hafta boyunca günde beş dakika dinlediler.

Bu dolgu maddeleri için sessizliğin yerini almak daha iyidir; Aşırı kullanıldığında bile sözlü olarak duraklar, yalnızca bir konuşmacının inanılırlığını artırır.

Başka bir seçenek, yerel Toastmasters kulübüne katılmaktır; Her toplantının belirlediği ‘Ah Counter’ 4 Işi her hoparlörün vokal koltuk sırtlarını kaydetmektir.

Daha Hızlı Konuş

Tabii ki çok hızlı değiller ya da söylediğiniz bir kelimeyi anlayamazlar. Bununla birlikte, daha hızlı konuşanların Brigham Young Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre daha güvende olduğu algılanıyor.

Lisa, ideal konuşma oranının  5Dakikada yaklaşık 150 kelime, aynı zamanda sesli kitaplar için önerilen hız. Doldurucu kelimelerin kullanılmasını önlemek doğal olarak konuşmanızı hızlandıracak, ancak birkaç okuma matkabı ile daha hızlı konuşma da yapabileceksiniz.

  • Değişik hızlarda bir metni yüksek sesle okumayı pratik yapın: Normal bir hızla başlayın, ardından her bir sonraki tekrarda hızınızı yavaşça artırmaya çalışın. Ekstra meydan okumak için geriye doğru okuduğunuzdan duraksamayacağınızdan, ne dileğinizi yüksek sesle düşünmek için ekstra zaman ayırın.
  • Dil burgularını kullanın: Sadece çocuklar için değil, aynı zamanda bir sunum öncesinde ısınmak için de harika. Belirli bir alfabeyle başlayan kelimeleri açıklarken sorun yaşıyorsanız, sözü geçen alfabe ile başlayan dilli bükümciler bulun. Eğer ‘P’ harfi ile başlayan sorun telaffuz kelimeleri varsa Örneğin, sonra klasik ile gitmek Peter Piper salamura biber öpücük aldı”/ A öpücük salamura biber Peter Piper aldı / Peter Piper salamura biber öpücük aldı varsa / Peter Piper’ın turşu biberi tozu nereden buldun? “
  • Yüksek sesle okurken bir pasaja kelimeleri ekleyin: Yüksek sesle bir pasaj okurken ‘ve’ ya da ‘gibi’ gibi rasgele edatlara ekleyin. Bu sizi ne anlama geldiğini düşünmeden okumaya zorlar. Ayrıca, aynı zamanda konuşmanıza diğer hızlı konuşma durumlarına iyi çeviren belirli bir kafiye ve diksiyon da verecektir. İşte bir örnek: “tilkinin çitin üzerinden atladığı”ifadesi ” tilki ve taç ve üzerinde atlar ve çit” haline gelebilir