Sağlık Ve Tıp

Sıcak Su İçmenin Bilinmedik Faydaları

Sanırım çoğumuz artık suyun hayatta kalmamız için gerekli olduğunu biliyoruz. Muhtemelen tüm doktorlar, günde yaklaşık sekiz bardak içmenin ideal olduğunu söylüyor. Fakat çoğu insanın bilmediği, sıcak su ve sıcak suyun kendi özel avantajlarından bazıları su soğurken alamayacağınız özelliğidir.

İşte sıcak su içmenin faydaları:

1. Kilo Verme

Sıcak su, birkaç kilo düşmeye çalışıyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu, sabahın erken saatlerinde metabolizmayı bir bardak sıcak su ve limonla başlatmaktır. Ek olarak, sıcak su vücudunuzdaki yağ dokusunu (aka vücut yağını) parçalamaya yardımcı olacaktır.

2. Burun ve boğaz tıkanıklığına yardımcı olur.

İçilen sıcak su, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı için mükemmel bir doğal çare. Balgamı çözer ve solunum borusundan çıkarmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, boğaz ağrısı rahatlayabilir. Burun tıkanıklığının giderilmesinde de yardımcı olur.

 3. Adet Krampları

Sıcak su menstrüel krampları azaltmada de yardımcı olabilir. Su sıcaklığı karın kasları üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve bu da krampların ve spazmların iyileşmesine yardımcı olabilir.

4. Vücut Detoksifikasyonu

Sıcak su içtiğinizde, vücut ısınız yükselmeye başlar, bu terle sonuçlanır. Bunun vücuttaki toksinlerin serbest kalmasına ve düzgün bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. En iyi sonucu elde etmek için içmeden önce limon sıkın.

 5. Prematüre Yaşlanmayı Önler

Vücudunuzdan toksinleri temizlemek için isteyebileceğiniz bir sebep var: sizi daha hızlı yaşlandırıyorlar. Ayrıca, sıcak su içmek cildinizin elastikiyetini artıran ve zararlı serbest radikallerden etkilenen cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Bundan sonra hasar görmüş cildiniz pürüzsüzleşir.

6. Akne ve Sivilceleri Önler

Cildinizin faydaları sadece gelmeye devam ediyor. Sıcak su vücudunuzu derinlemesine temizler ve akneye bağlı enfeksiyonların kök nedenlerini ortadan kaldırır.

7. Saç Sağlığı ve Canlılığı

Sıcak su içmek yumuşak, parlak saç elde etmek için de iyi. Saç köklerindeki sinir uçlarını enerjilendirir ve onları aktif hale getirir. Bu, saçlarınızın doğal canlılığını geri kazanmanız ve sağlıklı tutmanız için yararlıdır.

8. Saç Büyümesini Artırır.

Saçınızın köklerinin harekete geçirilmesi, ek bir fayda-büyümeye sahip! Sıcak su köklerin düzenli aktivitesini arttırır ve ardından saçınızın gelişimini hızlandırır.

10. Kan dolaşımını geliştirir ve sağlıklı bir sinir sistemini teşvik eder.

Sıcak su içmenin bir diğer önemli yararı, kas ve sinir aktivitesi için önemli olan kan dolaşımınızı arttırmasıdır. Buna ek olarak, çevresindeki yağ birikintilerini parçalayarak sinir sisteminizi sağlıklı tutar.

11. Sindirim

Sıcak su özellikle sindirim için yararlıdır. Çalışmalar, bir yemek sırasında veya sonrasında soğuk su içilmesinin, tüketilen gıdalardaki yağın sertleşebileceğini göstermiştir. Bu bağırsağınızın iç duvarında yağ birikimi oluşturabilir, bu da sonunda barsak kanserine neden olabilir. Bununla birlikte, soğuk su bardağını sıcakla değiştirirseniz, bu sorunu önleyebilirsiniz. Buna ek olarak, sıcak su yemekten sonra ne istediğinizi sindirmek için faydalıdır.