Videolar

Sizi Bir Haftada Daha Zeki Yapacak 10 Beyin Egzersizi

Zengin kelime haznesi zekanın bir göstergesidir. Doğalar olarak kitap okuyan insanlar okumayanlara göre daha güçlü bir beyne sahiptir. Ancak gütümüz koşullarında bazen bu aktiviteye daha az zaman ayrılabiliyor. Size şimdi sunacağımız egzersizi alternatif olarak kullanabilir ve her gün bir dakikanızı ayırarak zihninizi güçlendirebilmeniz mümkün. Şimdi çevrenize bir bakın ve gözünüze ilk takılan detayı betimleyin. Örneğin masanızın üzerinde ne var? Onu 5 veya 6 farklı kelimeyle tanımlayabilir misiniz? Bunun için 30 saniye ideal bir süre, videoyu durdurabilirsiniz. Zorlandınız mı? Şimdi ise dilinizin ucunda olan ama aklınıza bir türlü gelmeyen o kelimeleri bulabilmek için yapabileceğiniz bir şey var: Videoyu durdurun ve online bir sözlüğe danışın. Her gün yapabileceğiniz bu kolay ve benzer egzersizler kelime haznenizi arttırmanıza yardımcı olur ve size okul ile iş hayatında yarayacak daha pratik ve hızlı düşünebilen bir beyin sağlar.

Şimdi de isterseniz biraz hafızamızı güçlendirelim: 5-1-7- 4 -9 -8 – 7 – 2- 3 – 1 . Az önce sıralanan numaralar hatırlıyor musunuz? Büyük ihtimalle hepsini değil. Endişelenmeyin, beynimiz bu şekilde çalışır. Önemli görmediğiniz detayları kısa süreli bellekte bir kaç saniyeliğine depolar ve bunlar çok çabuk unutulur. Sadece 30 saniye saklanır ve en fazla 5 konu veya detay yer alır. Uzun süreli hafıza belleğine ise dikkat edilen, odaklanılan veya çok önemli görülen bilgiler kaydedilir. Sürekli aynı sayıları veya kelimeleri kısa süre akılda tutabilmek için tekrarlamak can sıkıcı olabilir; güzel haberse kısa süreli hafızanızı geliştirebilecek bazı egzersizlerin olması. Şimdi gelen sayıları ezberlemek için 5 saniyeniz var: 5-1-7- 4 -9 -8 – 7 – 2- 3 – 1 . Zordu değil mi? Şimdi de 5 saniye bu tatlı kedi resmine bakın. Az önceki 10 haneli sayıyı hatırlıyor musunuz? Yapabilirsiniz. Bir de kredi kartı numaranız veya kimlik numaranız ile bunu deneyin. Ya da önemli gördüğünüz telefon numaralarını ezberlemeye çalışın. Bu sizin hafızanızı güçlendirecektir.

Sırada bir reaksiyon oyunu var. Ekrana farklı şekiller gelecek. Daire şeklini her gördüğünüzde elinizi çırpın. Hazırsanız başlayalım. Ok bu kolaydı. Bir de bunu deneyin. Zorluk seviyesini biraz arttıralım isterseniz. Ekrana gelecek olan renkli resimler arasında sadece mavi renkteki daire için ellerinizi çırpmanız gerekiyor. Biraz pratikle daha iyisini yapmak mümkün.

Biraz da beyin zorlayan ve düşündüren egzersizlere geçelim. Ekrandaki rakamlara dikkatlice bakın. Sizce soru işaretlin yere ne gelmeli? Bir ipucu farklı düşünün çünkü cevap tahmin edebileceğinizden daha açık ve kolay olabilir. Süreniz başladı.

Bu sorunun cevabını pek çok çocuğun yetişkinlerden daha önce bulabildiğini biliyor muydunuz? Tek yapmanız gereken sayılardaki boşluğu ya da daireleri saymaktı. Örneğin 8´de iki tane daire şekli var. Diğer 8´de 2 tane daha var. 0´da bir tane ve 9´da da bir tane var. Burada toplamda 6 tane daire var. Bu mantıktan yola çıkarak soru işaretli olan yere gelmesi gereken sayının 2 öldüğünü görebiliyoruz.

Popüler beyin egzersizlerinden biri de kibritlerle oynanan oyunlar. Amaç sınırlı sayıda hareketlerle kibritlerin yerini değiştirebilmek. Örneğin bu resimde kibritlerden bozuk parayı taşıyacak bir kupa resmi yapılmış. Siz bu kupa şekli değiştirmeden bozuk parayı dışarı çıkarmak zorunda kalsanız bunu nasıl yapardınız? Kural şu: Kibriti kıpırdatmak için sadece 2 hakkınız var.

Peki sadece iki hareketle bu balığın ters yöne yüzmesini sağlayabilir misiniz?

Tek bir kibriti hareket ettirerek bu işlemin doğru sonuç vermesini sağlayabilir misiniz?

2 tane demliğiniz var: A ve B. A demliğinin 1000 litre su aldığını biliyorsunuz. Sahip olduğunuz bu tek bilgiye dayanarak B demliğinin ne kadar şu aldığını bulabilir misiniz ?

B yarım litre su alır. Yani A´nın yarısı kadar. B demliği daha büyük gözükse de ağzı aşağıda yer alıyor. Bu da demek oluyor ki, örnekteki demliklerin alabileceği şu miktarını büyüklükleri değil, ağızlarının nerede olduğu belirliyor.

Sıradaki işlem için kağıt veya hesap makinesi kullanmamanız gerekiyor. İşlemi akıldan yapmanız gerekecek. Diyelim ki 1000 tane baloncuğunuz var. Onlara 40 ekleyin. 1000 ve 30 daha ekleyin. Bir kez daha 1000 ile toplayın. Şimdi 20 ekleyin. Tekrar 1000 ile toplayın. Son olarak 10 ekleyin. Sonuç nedir?

Çoğu kişinin yaptığı gibi 5000 yanıtını verdiyseniz yanıdınız. Cevap 4100 olacakta. Eğer inanmıyorsanız şimdi videoyu geri sarıp hesap makinesi kullanabilirsiniz.

Bir odanın içerisinde görülmesi mümkün olmayan bir ampul var. Bu 4 anahtardan hangisin lambayı açtığını nasıl anlarsınız? Odaya tek bir kez girme hakkınız var……..